Aki jártas valamennyire a falusi környezetben, az valószínűleg ismeri azt a sztereotip jelenséget, amikor a házak függönyei meglebbennek és a bio-térfigyelő kamerák árgus szemekkel pásztázzák a környéket, hogy éppen kik járnak arrafelé az utcában.
Nehéz elképzelni, hogy Veszprém egyik legjellegzetesebb épületének, a Vár bejáratánál magasodó Tűztoronynak is sokáig ilyesmi funkciója volt. Persze ennél jóval célirányosabb, és nem csak a kíváncsiság hajtotta a toronyőrt, hanem egy régebben annál sokkal nagyobb veszélyt jelentő fenyegetésre figyelt, mintsem hogy egy idegen elhalad az utcában.
De kezdjük még korábbról a Tűztorony történetét! Valamikor a XIII. században épült, még IV. Béla uralkodása idején és egyike volt a Vár őrbástyáinak. Akkoriban főként még az oszmán seregek mozgását kémlelték innen. A torony szerencsére túlélte a török időket, viszont nem sokkal később, 1703-ban már egy másik pusztító fenyegetéstől kellett megmenteni. I. Lipót császár parancsot adott a magyarországi erődítmények lerombolására, köztük a veszprémi toronyra is. A Tűztorony mégis megmenekült ettől, hiszen akkor már nem hadászati, hanem praktikus okokból teljesen más funkciója volt a közel 50 méter magas épületnek. Tűzvédelmi célokat szolgált, ugyanis a torony tetejéről tökéletesen be lehetett látni Veszprémet - az összes házat és azok udvarait is.
Ez viszont kedvezett a hirtelen fellobbanó tüzeknek, szinte elég volt egy erősebb fuvallat, és a kéményből felszálló forró parázs könnyen lángba boríthatta az egész ház tetőszerkezetét. Ha ezt későn vették észre a háziak, már kész volt a katasztrófa, viszont a még csak füstölgő lángokat kifigyelve, volt még esély megakadályozni a tűz továbbterjedését. A Tűztorony pontosan ebben játszott nagy szerepet, hiszen azzal, hogy gyakorlatilag az egész várost belátták innen, könnyen felismerték a kezdődő tűzvészeket és idejében tudtak reagálni rájuk. Gyakorlatilag a korai 112 funkcióját látta el. Nem is csoda, hogy 1824-ben a torony alatt épült meg a Fecskendőház is, a veszprémi tűzoltóságnak az akkori központja. A Tűztorony a XX. században is sokat látott, a tetején volt vörös csillag is, '56-ban lyukas magyar zászló, majd a rendszerváltáskor visszakerült az eredeti nemzeti címer.
Sőt, egy toronyóra és zenelejátszó is belekerült, ami minden órában a híres veszprémi zeneszerző, Csermák Antal verbunkosát játssza.
Ma már csak a nevében őrzi az egykori funkcióját, viszont, ha a tetejéről készített szelfiken a kép hátterében felfedezünk egy füstölgő házat, nem árt hívni a 112-t ma sem!