Csikász Imre mindössze 30 évet élt, mégis nagy tisztelet övezi Veszprémben a fiatal szobrászművészt.
1884-ben született kékfestő családba, édesapja, Csikász Imre „nemes és nemzetes kisiparos” a Sédnél, az egykori Hosszú utcán, a mai Jókai utcán található műhelyében kézi dúcnyomással készítette a festett textileket, amelyeket különösen a magyarországi németek kedveltek, mint viseletük alapanyagát. A Jókai utca másik kékfestő családjáról ebben az applikációban „Az ismeretlen jó ember” emléktáblájánál hallhat még.
Az ifjú Csikász Imrét a veszprémi Piarista Gimnáziumban folytatott tanulmányai nem kötötték le, ezt jól jelzi, hogy még rajzból is megbukott. Ezért tanulmányait megszakítva faszobrászinas lett, majd iparművészeti iskolába járt Budapesten. A fiatal Imrét Hornig Károly veszprémi püspök karolta fel, és az ő anyagi támogatásával 1907 őszétől két évig tanulhatott Münchenben. Az 1909-es Ifjúság című műve hozta meg számára az első jelentős sikert. Rómában és a kecskeméti művésztelepen is alkotott, utazásai közben szívesen tért haza Veszprémbe és Balatonalmádiba. Kora kiemelkedő tehetségének tartották, már fiatalon igazi mesternek tekintették, ám tüdőbetegsége megakadályozta, hogy pályája kiteljesedjen. 1914-ben hunyt el.
A Magyar Nemzeti Galéria és a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum több művét őrzi, amelyekben egyedi stílusa, naturalista látásmódja, érzékenysége tükröződik.
Városunkban számos alkotása látható, ezek közül legismertebbek a Megyeház tér 2. szám alatti volt Stingl, majd Korona Szálló falán Petőfi Sándor domborműves emléktáblája, a volt piarista gimnázium falán Batsányi domborműve, valamint a Hornig Károly püspök által 1903–1907 között építtetett Károly-templom portáléja. Ez utóbbi alkotása azért is különleges, mert a vörösmárvány kapuzatot is ő tervezte és kivitelezte 1913-ban, ennek befejezése jelentette a templom teljes elkészültét.
Csikász Imre nevét utca is őrzi Veszprémben, azon belül is az Egyetemvárosban. Portrészobra a Várban, a Veszprémi Pantheonban, a Tűztorony udvarán látható, ahol Veszprém jeles szülöttei, díszpolgárai, a városért sokat tett személyiségek emlékjelei tekinthetők meg. Ugyanitt a Művészetek Háza egyik kortárs galériája, a Csikász Galéria is az ő nevét viseli. Érdemes felkeresni ezeket a helyszíneket is!
Az Eszterházy u. 5. sz. alatti ház falán, a művész szülőházán látható Csikász Imre szobrászművész domborműves emléktáblája, amely Rumi Rajki István szobrászművész keze munkáját dicséri.