Mondolat-emléktábla
8200 Veszprém, Óváros tér 9.

Egy 200 éves kulturális vitának állít emléket a Városháza épületén elhelyezett emléktábla. Ezzel a Mondolatra emlékezik Veszprém, arra a korszakos dokumentumra, ami a magyar nyelvújítási küzdelmek egyik legjelentősebb jelképévé vált.

A Veszprém Megyei Értéktárban is szereplő Mondolatról így írnak:

„A nyelvújítás meghatározó alakja, Kazinczy Ferenc az általa Széphalomnak nevezett településről – levelei révén – az egész országot lázba hozta. A nyelvújítás másik központja – Széphalom ellenében – Veszprém volt. Tudós és világlátott kanonokjai, valamint a hozzájuk kötődő, a megyében élő írók, jogászok és köznemesek sokat tettek azért, hogy a nemzeti nyelv ügye diadalmaskodjék. A Veszprémben – Dicshalomban – megjelent Mondolat, a »fertelmes pasquill« kis kötete pedig az elmúlt két évszázadban a nyelvújítás, illetve a Kazinczy elleni támadások szimbólumává vált, noha ma már egyre nyilvánvalóbb, hogy ez a mű hatásának durva leegyszerűsítése, miként az ortológus-neológus szembeállítás is az.” A nyelvújítási harcban az ortológusok fenntartásokkal viseltetnek az újításokkal szemben, a neológusok pedig az újítás hívei.

A Mondolat tehát Veszprém történetének kitörölhetetlen része. A város első nyomdája, a Streibig-nyomda 1789-ben vélhetően itt, a mai Városháza helyén nyílt meg, az Ányos utca felőli alagsorban. Ebben az időszakban, 1813-ban itt nyomtatták a Mondolatot, a Somogyi Gedeon és mások által írt gúnyiratot, melynek alapjául a Szentgyörgyi József által korábban írt kézirat szolgált, s mely a nyelvújítási túlkapásokat kipellengérező írás volt.

A közadakozásból készült Mondolat-emléktáblát, ami Diénes Attila Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása, 2013-ban, a Mondolat 200. évfordulóján helyezték el a Városháza „B” épületének sarkán.

Az emléktáblán látható, szamáron lovagló alak a Mondolat címképe, Kazinczy karikatúrája. „Ugrándozó és bőgő szamár hátán iparkodik a lantos trombitaszóval felhatolni a Parnaszuson. A lantos fejét koszorú övezi, azon egy kis lepke, a szamár oldalán elöl a háromszög alakú szabadkőműves jelvény, a lantos lábán a lant és derekáról a gitár lóg alá.”