Gizella Kápolna

Magyarország Kormánya jelentős támogatást nyújtott a Veszprémi Érsekségnek – az Európa Kulturális Fővárosa eseményéhez kapcsolódva –, hogy a Főegyházmegye szíve, a veszprémi vár jelentős, történelmi jelentőségű megújuláson mehessen át. Ezúton is szeretnénk tájékoztatni Önöket, hogy a Veszprémi Várnegyedben zajló felújítási munkálatok első üteme befejeződött, így a Veszprémi Érsekségnek alkalma nyílt több kiállítótér és vendéglátó egység megnyitására, azonban a következő épületek továbbra is korlátozottan látogathatók:

- Érseki Palota
- Szent Mihály Főszékesegyház (a miserendhez igazodva egyedi nyitvatartással várja a látogatókat. Bővebb információ itt.)
- Boldog Gizella Kápolna
- Szent György Kápolna
- Boldog Gizella Gyűjtemény (nem látogatható)

A felújításról bővebb információért kérjük látogassanak el a https://www.facebook.com/aveszpremivarnegyedmegujulasa oldalra, ahol folyamatosan friss információval szolgálnak.

A felújítási munkálatok teljes befejezése várhatóan 2025-ben történik meg.

Köszönjük megértésüket és türelmüket, várjuk Önöket a jövőben!

 

A valaha kétszintes palotakápolna – feltételezések szerint püspöki vagy királyi magánkápolna – 13. századi bizánci stílusú apostoli freskói Magyarországon a legrégebbiek közé tartoznak; boltozati zárókövei is egyedülállóak.

Az épület a korai gótika jegyeit hordozza magán. Az alsó-kápolna északi falán található, apostolokat ábrázoló freskók egykorúak az épülettel és bizánci hatásúak. A felső-kápolnából fennmaradt az északi fal a boltozatokat hordó támkötegekkel, fölöttük a boltindításokkal és diadalívpillér-fejezetein tizenegy sárkányfigurával. A 18. században az érseki palota építésekor a kápolna alsó szintjét újjáépítették és barokk stílusú elemekkel gazdagították.

„Amikor a pogányok Veszprémet megtámadták, csak Gizella királyné volt odahaza. Szent István király járta az országot, mert éppen sereget gyűjtött a pogány ellen. Amikor neszét vette a bajnak, egyszerre Veszprém alatt termett. De a síkság felől nem lehetett bejutni a várba, mert az ellenség minden utat elfoglalt. Szent István király ekkor a meredek szirtek felé került. De annyi ideje se maradt, hogy a lováról leszálljon, mert a pogányok észrevették, és egyszerre megrohanták. Gizella királyné éppen az uráért imádkozott a templomban. De a nagy riadalomra kifutott a templomból, s hát látta, hogy Szent István lóháton nekiugratott a sziklának. A királyné nagy sietségében a fényes feszületet is magával hozta, és azzal kezdett integetni, mutogatta az urának, merre fordítsa a lovát, így a király a meredek gyalogjárót megtalálta, de a pogányok utolérték volna, ha közben el nem hajigálja egymás után a palástját, a kardját, az erszényét és az aranyláncát. Amíg a pogányok a király drágaságain marakodtak, és lovának aranypatkóját a sziklából feszegették, Szent István baj nélkül felért a várba. Amikor a pogányok látták, hogy Szent István fent van a várban, nagyon megrémültek, és gyorsan elvonultak a vár alól. Arra a helyre, ahonnan Gizella királyné integetett, Szent István kápolnát építtetett.” - Szaláziánum Érsekségi Turisztikai Központ

A Gizella Kápolna felújítás miatt jelenleg nem látogatható.

Bővebb információ itt található.